Snowboardy, boty, vázání, komplety..

Snowboardy včetně všeho doplňkového vybavení (boty, vázání, komplety, gripy, obaly, helmy, brýle, rukavice, chrániče atd.)  najdete v následujících podkategoriích.

Snowboardy pro každého

Skateshop a snowboard shop Fifty-fifty nabízí vše pro skateboarding, in-line brusle a snowboarding, dále pak oblečení pro všechny věkové kategorie (děti, kluky, holky), boty a různé doplňky.

V této kategorii najdete veškeré snowboardy a vybavení, určené přímo pro Vás. Z široké nabídky kvalitních snowboardů značek Burton, Flow, Gravity, Ride a dalších, si jistě vyberete. "Snowboardy pro každého" není jen fráze - začátečníkům poradíme, jak a který snowboard vybrat, a pokročilí jistě ocení možnost sestavení vlastního snowboardu, kde nejsou vázáni na "kompletní" sety dodavatelů. V případě zájmu o celý snowboardový komplet (prkno, vázání, boty), nabízíme minimálně 20% slevu!!! Snowboardy od Fifty-fifty - pro volnou jízdu, ale i na "U"-rampu, dětské, dámské i pánské... jistě potěší každého, kdo vyznává tento sport.

Doporučení, jak vybrat ty správné snowboardy

Výběr snowboardu záleží na dosažené úrovni a zkušenostem jezdce a jeho celkovým tělesným proporcím - tedy výšce a váze. Začátečníkům bez předešlých zkušeností se doporučuje snowboard, který svými parametry není příliš vyhraněn pro jedno odvětví snowboardingu.

Pokročilí jezdci zpravidla preferují určité odvětví - freeride (jízdu v prachovém sněhu), freestyle (jízda v parku na překážkách, skoky) nebo tzv. race či alpine (rychlá jízda na tvrdém prkně a s tvrdými přezkovými botami).

Snowboardy se dělí na:

Freeride snowboardy

jsou určeny k jízdě v hlubokém sněhu. Dají se použít i pro rychlou a agresivní jízdu na sjezdovce. Freeride "prkna" mají inzerty (závity pro přichycení vázání) posunuté více k patce (zadní část) a mají tudíž delší špici (přední část). Špička bývá také o něco širší než patka, snowboard v prašanu tak pěkně "pluje".

Freestyle snowboardy

jsou určeny k jízdě ve snowboard parku. Provádí se na nich skoky, rotace, jízda po překážkách a jiné triky. U většiny freestyle snowboardů je patka (zadní část) stejně dlouhá jako špice (přední část) - tzv. nulový setback. To usnadňuje rotaci při skocích a tricích a umožňuje pohodlnou jízdu zadní nohou dopředu – tzv. na switch. Freestyle "prkna" jsou v podélném průhybu měkčí než prkna určená na freeride.

Freestyle snowboardy lze rozlišit na dva druhy:

  • Twintipy - snowboardy pro jibbing (jízda v parku po zábradlích, překážkách). Twintipy se vyznačují nulovým setbackem a stejným tvarem špice a patky, jsou měkčí a často mají výztuže podél hran - pro větší odolnost při dopadech na překážky.
  • Snowboardy pro Halfpipe (jízda v rampě) a na delší skoky - tzv. big air skoky. Tyto snowboardy jsou o něco tužší a inzerty jsou mírně posunuté k patce.

All Mountain snowboardy

mají širší využití. Konstrukce a geometrie těchto snowboardů umožňuje stejně dobře jízdu v prašanu jako jibbování (tedy jízdu po překážkách) v parku. V současné době roste poptávka po all mountain snowboardech, neboť přibývá jezdců, kteří chtějí jezdit ve více terénech a zdokonalovat se v nich.

Alpine (Race) snowboardy

jsou určeny pro milovníky řezaných oblouků při vysoké rychlosti. Jde o dlouhá, úzká a tvrdá prkna pro jízdu s tvrdým vázáním a botami, což umožňuje maximálně se položit do oblouku. Alpine Race "prkna" s menším poloměrem vykrojení jsou určena na slalom, prkna s větším poloměrem vykrojení pak na obří slalom a sjezd.

Snowboardy - něco o historii

Počátky snowboardingu jsou někde na konci šedesátých let, (podobně jako u skateboardingu) kdy několik nadšených "surfařů" přemýšlelo co dělat v zimě a dostalo nápad vytvořit si "prkno", se kterým by se dalo jezdit na sněhu. Tehdy vznikl první snowboard, ale tomu dnešnímu příliš podobný nebyl. Bylo to jen jakési surfové prkno z nekvalitního materiálu (při tvrdším dopadu prasklo), bez bočních hran a vázání, a celkově se špatně ovládalo. Konec konců každý začátek je těžký, ale lepší nějaký než žádný.

V dalších letech vývoje snowboardu napomohlo to, že se domácí kutilové "přiučili" od výrobců lyží. Připevnili na toto "prkno" vázání, skluznici a již zmíněné boční hrany, a celkově snowboard zúžili. To byl největší skok k dnešní vizáži snowboardů. V této době také začínají vznikat firmy jako např. Burton, Ride, Hamer…a další. Snowboarding se stává čím dál víc populární a dobývá celý svět.

Za zmínku určitě stojí, že snowboarding se letos dostal poprvé i na program zimních Olympijských her. Zastoupení má ve dvou disciplínách - Halfpipe (U-rampa) a slalom. V dnešní době již tento sport není výsadou bláznivých "surfařů" ani mladých, ale i mnoho dospělých zjistilo, že není nutné krotit dvě křížící se lyže, ale je docela zábavné klouzat na snowboardu.